21 Maddede Dövmeler Hakkında Bilgi

Özellikle yeni dövme yaptıracaklar, dövmeler hakkında bilgi edinmek istiyor olabilir. Dövmelerin geniş dünyasında muhtemelen bilmediğiniz çok fazla bilgi var. Çünkü yıllar içinde gelenekler kadar yöntemler de değişmiştir. Bundan dolayı dövme dünyası ilginç gerçeklerle dolu. Şimdi bunları keşfedelim.

Dövmeler Hakkında Bilgi

Dövmeler Hakkında Bilgi

Dövmeler hakkında bilgi arayanlar için şunları söyleyebiliriz:

 1. Dövme makinesi, 1876’da imal eden ve kendisine dövme yapmak için kullanan ünlü mucit Thomas Edison’un eseridir ve yıllar içinde bu makine günümüzde gördüğümüz gibi klonlanmış, geliştirilmiş ve uyarlanmıştır.
 2. Bugün bulunan en eski mumya 3.000 yaşın üzerindedir ve dövmelerinin izleri hala vardır. Bu da dövmenin, kelimenin tam anlamıyla ömür boyu olduğunu gösterir.
 3. Dövmeler hakkında bilgi söz konusu olduğunda bir diğeri de dövmeyi sildirmekle alakalı. Bir dövmeden kurtulmanın tek yolu, dövmenin boyutuna bağlı olarak birkaç seans, çok acı verici ve muhtemelen dövmeniz için ödeyeceğinizden ortalama altı kat daha pahalı olan lazerle dövme sildirme yöntemidir.
 4. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Alabama Üniversitesi’nin çalışmaları sayesinde artık dövmelerin bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olduğunu biliyoruz.
 5. Bugün Texas Üniversitesi’nde yapılan araştırmalardan, kişisel düzeyde dövmelerin benlik saygınızı artırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Özgüven yetersizliği olan kişiler için dövmeler bu nedenle iyi bir seçim olabilir.
 6. Dövmeler hakkında bilgi konusu da şunu da mutlaka belirtmeliyiz: Yaklaşık seksen yıl öncesine kadar Batı’da hiç kimsenin dövmesi yoktu. Batı dünyası, denizciler sayesinde dövmeyle tanıştı.
 7. Gelişen teknoloji ve yeni mürekkepler sayesinde günümüzde sadece ultraviyole ışık altında görülebilen görünmez dövmelere sahip olabiliyoruz.
 8. Amerika Birleşik Devletleri’nde altmışlı yıllarda, hepatite neden olduğuna inanıldığı için dövmelerin kullanımını yasaklayan bir yasa ortaya çıktı. Hatta dövme yaptıranlar bu yasadan dolayı tutuklanıyorlardı.
 9. Dövme mürekkebi, tamamen güvenli ve bitkisel kökenli doğal mürekkepler olduğu için vegan olmak dövme yaptırmak için bir engel değildir.
 10. Vücutta yüksek derecede alkol bulunması dövmede daha fazla kanamaya ve daha yavaş iyileşmeye neden olur. Bu yüzden dövme yaptırmadan önce alkol alınmaması önemlidir.
 11. Dünyanın popüler şirketi Mattel, dövmelerde cinsiyet çeşitliliğini teşvik etmek için karnında kelebek dövmesi olan bir Barbie versiyonunu piyasaya sürdü, ancak birkaç yıl içinde bu ürün piyasadan kaldırıldı.
 12. Dövmeler hakkında bilgi konusunda şu da önemli: Vücudun bazı kısımları diğerlerine göre neredeyse hiç ağrı hissetmeyecek kadar daha az acı oluşturur. Bu durum kişinin cildine ve dövmenin yerine bağlı olacaktır.
 13. İstatistikler sayesinde, İngiltere’nin şu anda dünyadaki en çok dövmeli insana sahip ülke olduğu biliniyor.
 14. Yeni trendler ve artık çok liberal olan farklı yaşam tarzları nedeniyle, araştırmalar on sekiz ila yirmi beş yaş arasındaki en az bir kişinin en az bir dövmesi olduğunu gösteriyor.
 15. Trend, kişisel tercihler ve ilişkiler nedeniyle dövmeden pişman olanların sayısı bir hayli fazla. Her yedi kişiden biri, yanlış dövme seçiminden dolayı pişmanlık duyuyor.
 16. Dövmeler hakkında bilgi arayanlara şunu da iletebiliriz: Japonya’da çoğu kaplıca ve hamam, dövmeli kişilerin içeri girmesini yasaklar.
 17. Arkeologların son keşifleri sayesinde dünyadaki ilk dövmelerin Mısır’da dini amaçlarla yapıldığı keşfedildi.
 18. Dövme makineleri günümüzde saniyede ortalama 85 ila 160 perforasyon üretmeyi başarıyor.
 19. Dövme dünyasındaki çeşitli çalışmalar sayesinde, her zaman istediğiniz her dövmede istediğiniz stil ve rengi elde etmek için mürekkeplerde 100’den fazla farklı renk bulabiliyoruz.
 20. Geçmişte dövmeler, tıbbi işlevler için ağrılı alanları ve iyileşme alanlarını işaretlemenin bir yolu olarak kullanılmıştır.
 21. Dövmelerin bağımlılık yaptığı söylenir, bu yaygın bir efsanedir. Çünkü bir süre dövme yaptıranların kısa süre sonra başka dövmelere sahip olmaları söz konusudur.

Yorumlar

 • Henüz yorum yok.
 • Yeni yorum yap