Dövme Fiyatları Belirlenirken Dikkat Edilen Unsurlar

2 yıl önce eklendi

Öncelikle belirtmekte fayda var. Bu yazı bilinçli tüketiciler olma amaçlı hazırlanmıştır. Verdiğimiz bilgilendirmeler her ne kadar sektörde dikkat edilen unsurlar olsalar da dövmeden dövmeye farklılıklar gösterebilmektedir. Dövme fiyatları belirlenirken dikkat edilen unsurlar denilince ilk akla gelen Santimetre kare olarak bilinmesine rağmen, işi kompleks hale getiren birçok unsur bulunmakta.Örnek vermek gerekirse; 10 santime 10 santim, yani 10 santimetre kare bir '+' işareti ile 10 santimetre kare renkli bir portre dövmesinin fiyatı doğal olarak büyük ölçüde fark etmekte. Dolayısıyla dövmecide karşılaşacağınız fiyat ile buradan sonra hesapladığınız fiyat arasında farklar olmasının mümkün olduğunu unutmayın. Yine de uçuk fiyatlarla karşılaşacak olursanız lütfen dövmecinin ne kadar sanatçı olduğunu, önceki işlerini gözden geçirin. Eğer dövmeci DövmeX'e kayıtlı bir stüdyoya sahipse yorum ve değerlendirmelerine de göz atabilirsiniz.


Dövme Fiyatları Nasıl Belirlenir

Öncelikle yaptıracağınız dövmenin santimetresi önemli olsa da 4x4 bir portre olamayacağını, ya da bileğinizde kalmasını istediğiniz dövmenin 25x25 olamayacağını unutmayın. Bir diğer tavsiyemiz de dövmeyi yaptırmak istediğiniz bölge için dövmecinin vereceği tavsiyeleri özellikle dinleyin. Çünkü dövmeler kağıtta durduğu şekliyle durmayabilir. Bunlar deriye işlenen boyalar olduğundan dolayı bazı bölgelerde dağılmalar, tutmamalar, solmalar ve renk kayıpları yaşanabilir. Aynı zamanda dövmeci acıyla ilgili klişe de diyebileceğimiz sorulara da kolayca yanıt verecek ve hatta belki de fikrinizin değişmesini sağlayacaktır.

Yine de başlıkları şu şekilde belirtebiliriz; Santimetre kare, Renk, Gölgeli ve dolu yapıya sahip olması ve portre yapısında olup olmaması. Fakat dövmenizle ilgili tüm bu verilere sahip olsanız da dövmeden ve gitmeyi düşündüğünüz stüdyodan kaynaklı değişiklikler olabilmekte.

Yukarıda bahsettiğimiz başlıkları tek tek açıklayacağız, fakat öncesinde sizi bir noktada daha bilinçlendirmemiz lazım. Çoğu dövme stüdyosu bir açılış fiyatına sahiptir. Yani sadece ama sadece bir nokta bile attırsanız, tüm bu dövme fiyatları hesapları geçersiz olup, açılış fiyatı ile işlem görmeniz mümkün. Küçük dövmeler yaptırmayı planlayan arkadaşların bunu akıllarında tutmaları önemli. Basit ve küçük bir dövme yaptırırken, steril ve ucuz açılış fiyatlarına sahip stüdyolara göz atmanızda fayda var.Dövme Fiyat Hesaplamaları için Santimetre Kare Hesabı

İlkokulda veya Ortaokulda bu basit işlemi öğrenmiş ama unutmuş, o yaşlarda anlayamamış okurlarımız olabilir. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp en nihayetinde değil mi? Dolayısıyla biz kısaca anlatalım da kafanızda soru işareti kalmasın.

Bileğimize bir dövme yaptıracağımızı düşünelim. Hayalini kurduğumuz dövmeyi önce enine ölçüyoruz. Yaptıracağımız dövmenin eni 9 cm çıktı diyelim. Daha sonrasında boyuna ölçüyoruz. Burası da 4 cm oldu. Bu noktada 9 ve 4'ü çarptığımızda çıkan sonuç bize Santimetre Kare'sinin sonucunu veriyor. Yani bu örnekteki dövme 37 Santimetre Kare.

Dövmenizi eğer dövmeciye gitmeden önce, tam ölçüleriyle ölçmek isterseniz size şöyle bir tavsiye verebiliriz. Photoshopta dosyanızı santimetre olarak açarak hazırladığınız ya da bulduğunuz tasarımı oraya yerleştirip, sonrasında çıktı alabilirsiniz.


Dövme Sildirme Fiyatları

Dövme fiyatlarından bahsederken, pişmanlıklardan doğan bu konuya değinmemek olmazdı. Dövme sildirme daha teknolojik ve uygulamada çok daha fazla soru işaretine sahip bir başlık. Gerek vücutta iz bırakıyor diye konuşulması, gerekse merdiven altı işletmelerde yapıldıktan sonra sağlıksal sorunlara sebep olması oldukça riskli duruyor. Fakat büyük stüdyo ve sağlık kuruluşlarından alındığında sorun çıkmaması daha muhtemel. Bununla birlikte böyle kuruluşlarda sizlere verilen faturanın da tuzlu olacağını da söylememiz yanlış olmaz sanırım.

Tüm bunlara karşın konuyla ilgili net fiyatlar vermek pek kolay değil. Özellikle ortalama 5 seans sürebilen dövme sildirme işleminde seanslar ardından iyileşme süreci kimi zaman ayları bulabilmesine rağmen 3-5 gün aralığındadır. Dolayısıyla dövmenin boyutuna göre bir seans sayısı belirleniyor ve iyileşme süreleriyle birlikte seanslar tamamlanana kadar sürüyor. Özetleyecek olursak seans başı belirlenen fiyatı ödemeniz gerekiyor. Bu fiyat kimi zaman binlerce lirayı bulabilmekte.

Bu noktada seanslara da ortalama bir fiyat verelim. Değişebileceğini aklınızda tutmanızda fayda var fakat sektörde şu an 300-500 tl aralığında silme işlemleri yapılmakta. Bunun yerine güçlü kapatma fikirleri ve silmede alternatif yollar (Silme kremleri, ten rengine uygun boya karışımları ile üzerinden geçme) de düşünülebilir.

Krem ile tedavi henüz yeni bir yöntem olup %100 çözüm sunduklarını iddia etmekte ve 10 CM'den küçük dövmeler için geçerli bir yol. Yine de literatürde kabul edilen bir %100 garantili çözümün olmadığını belirtelim. Lazerle silme işleminde ise kabuk bağlama ve yanma gibi yan etkilerden haberinizin olması önemli. Olmayacak diyen merdiven altı yerlerden kaçınmanızda fayda var.
Dövme Rengi

Siyah dövmeler yerine renkli dövmeler tercih etmek isteyen insanların sayısı gün geçtikçe artmakta. Fakat bu durum bir dövmenin fiyatını yarı yarıya yükseltebiliyor. Aynı zamanda bazı renkler diğerlerine göre daha hızlı solabilir ya da bilgisayar renklerinden daha farklı durabileceği için hoşunuza gitmeyebilir. Dolayısıyla renkli dövme yaptırmadan önce birkaç dövmeci ve birkaç renkli dövmesi olan insanla konuşmakta fayda var.


Gölgeli Dövme

Gölgeli dövme de yaptırmadan önce araştırılması ve fikir alınması gereken dövme türlerinden birisi. Çünkü gölge ilk yapıldığı andan itibaren daha soluk durabilmekte. Fiyatta bir artış yarattığını da söylemeliyiz. Yine de renkli dövmeye göre daha az bir fiyat artışına sebep olmaktadır. Normal dövmeyi 1x olarak düşünürseniz, Gölgeli Dövme 1.5x ve renkli dövme 2x olarak hesaplanabilir.


Renksiz Dövme

Renksiz/siyah dövme fiyatın tabanını oluşturmakta olan dövme grubudur diyebiliriz. Bu dövmeler vector çalışmaları ya da diğer dövmeler ile gün içerisinde pek çok kez karşımıza çıkmaktadır. Aslında sağladıkları sade duruş ve alışılmış durum sebebiyle en çok tercih edilen dövme türü olduğu da kuşkusuz kabul edilebilir. Dövme tarihinin de başlıklar arasında bulunduğu dövme sildirme üzerine yazdığımız makalemize de göz atabilirsiniz. Sanırım binlerce yıldır insanoğlu ile siyah rengi tende birleştiren renksiz dövmelerin neden daha çok kullanıldığını fark etmek, keskin gözler istemiyordur.


Genel Hesap

Açılış ücreti yokken dövmelerin Santimetre Karesi 10 TL'den hesaplanmakta. Tabii ki bu durum renksiz/siyah dövmeler için geçerli ve ortalama. Bazı dövme stüdyolarında daha pahalı ya da daha ucuz olma ihtimali tabii ki var. Şimdi gölgeli ve renkli dövmeler için anlattığımız durumu yeniden hatırlayalım. Eğer dövmeniz siyah ama gölgeli yapıda bir dövme olacaksa Santimetre Karesi için uygulanacak fiyat açılış fiyatı hariç 15 TL'dir. Siyah renk bana yetmez, daha özel ve renkli bir çalışma arıyorsanız burada fiyat renksiz dövme x2 şeklinde oluyor. Yani dövmenin Santimetre Karesi 20 TL olacaktır.

Açılış fiyatı ile ilgili net bir bilgi veremiyor olsak da çok büyük stüdyolarda 300 TL'ye ulaşabilirken, bazı stüdyolar dövme fiyatları belirlerken büyük dövmelerde açılış ücreti talep etmemekte. Genel ortalamaya değinmek 100 tl bahsetmeye uygun bir rakam olacaktır. Yine de tavsiyemiz yazının başında durumu nelerin etkilediğini bir daha okumanız olacak. Çünkü özel ve ince işçilik isteyen dövmeler fiyatı oldukça fazla etkilemekte. Bu tip durumlarda pazarlık yapmanız tavsiyemiz olacaktır. Özellikle büyük ve fiyatı santimden kaynaklı fazla çıkan dövmelerde ciddi indirimler almanız oldukça mümkün.

Yazının genel özeti, adını tavsiye ile almış olsanız bile dövme stüdyosunun geçmiş tasarımlarına ve sitemizde kayıtlıysa yorum ve değerlendirmelerine bakmanız olacak. Fiyat hesabı her zaman tutmayabilir, hatta çoğunlukla tutmaz. Son olarak da merdiven altı bölgelerde sildirme yapmamanız. Dövme fiyatları yazımızın sonuna gelmişken, ömür boyu anlamını yitirmeyecek dövmeler yapmanız dileğimizle.


YORUMLAR