Dövme Sildirme İşlemi ve Aşamalarına Dair

2 yıl önce eklendi

Dövme sildirme yaptırmak kadar kolay değil bir kaç seanstan sürer ve yorucu bir koşuşturma oluşur. Dövme Sildirme işlemi dövmeden daha fazla can yakabilir.Dövme Malzemeleri Dövme Sildirme Aslında Ne

Teknik olarak dövme malzemeleri en az 2 tane ama çeşit çeşit türleri vardır. Dövmeciler doğal ve sentetik olmak üzere 2 çeşit boya kullanır. Karanlıkta parlayan mürekkepler bile mevcut. Dövme mürekkepleri maddeleri şu şekildedir;

 • Sentetik meral tuz pigmentleri(oksitler, sülfitler, selenidler)
 • Doğal mineral pigmentler
 • Bitkisel bazlı boylar
 • Plastik bazlı boyalar

Peki Dövme boyasında renkler hangi bileşenler ile oluşuyor?

 1. Siyah : Karbon, Vüstit, Manyetit Kristalleri
 2. Kahverengi : Orche
 3. Kımızı : Civa Sülfür, Demir Oksit, Kadmiyum Kırmızısı
 4. Turuncu : Kadmiyum Selenoid Sülfür, Disasodiarylide, Disazopyrazolone
 5. Sarı : Kadmiyum Sarısı, Orchre, Kurkuma Sarısı, Krom Sarısı, Disazodiarylide
 6. Yeşil : Bakır Taşı, Krom Oksit, Cu/Al Ftalosiyanin, Monoazo pigmentleri, Demir Siyanür
 7. Mavi : Mobalt Mavisi, Gök Mavisi, Azürit, Lapis Lazuli, Mısır Mavisi, Bakır Ftalosiyanin
 8. Mor : Quinacridone, Dioxazine, Karbazol, Manganez Amonyum Pirofosfat
 9. Beyaz : Kurşun Karbonat, Titanyum dioksit, Baryum Sülfat

Aslında vücudumuzda kalıcı olarak duran bileşenler tam olarak bunlar. Siz siz olun bence yeşil bir şey yaptırırken ekstra dikkatli olun derim.

Dövme için kullanılan iğnenin gözünüzün önünde paketten çıkarıldığına başkası içinde kullanılmamış olması önemli. Çünkü o iğne kan yolu ile bulaşan bir hastalık taşıyan bir insandan size geçmesine sebep olabilir. İğnenin paslanmaz çelik veya titanyum alaşımlarından olaması gerekir.

Yani dövme sildirme işlemi işte bu maddeleri vücudumuzdan alınarak yapılıyor. O yüzden siz yinede dövmeniz i her yerde sildirmeye çalışmayın.


Dövme Neden Yapılır?

Eski zamanlarda Milletlerin bazıları örneğin Hindistanlılar, Amerika Yerlileri, Afrika'daki bazı kabileler bir aksesuar, süs gibi kullanılırdı. Fakat bazı toplumlarda dövmeyi tılsım ve kötü ruhlardan korunmak için kullanıldığı da olmuştur. Ama en yaygın olanı eski zamanlarda efendileri kölelerine o kişin kendi kölesi olduğuna dair belirteç ifadesi gören dövmeleri yapmışlardır. Şimdiki zamanda ise en eskiye dönerek yine süs, aksesuar gibi kullanılmaya devam ediyor. Kimisi kendisini iyi hissetmek için kimisi bir şeye veya topluluğa bağını belirtmek için yaptırıyor. Pişman olunmayacak bir şey yaptırmanız önemli çünkü sildirme işlemi biraz zahmetli ve daha acılı oluyor. Yada kapatmaya çalıştığınızda çıkan görüntü hoşunuza gitmiyor. Bu durumlarda yine sildirme işlemine mahkum oluyorsunuz. O yüzden ya anlamı olmayan bir şey yada sizin değişmeyecek anlamı olan bir şey yaptırmanız önemlidir.

Dövme Tarihi

Dövme yaptırmak çok eski bir gelenektir. Milattan Önce 2000 yıllarında Antik Mısır da yaşayan insanlarında dövme yaptırmayı gelenek haline getirmişlerdi. Firavunların mumyaların da olan işaretleri bunun doğruluğunu kanıtlar nitelikte. Mısırlıların dışında Britonların, Galyalıların ve Trakyalıların da dövmeleri vardı. Antik Yunanlar ve Romalılar bu uğraşı "barbarlara göre" diye tabir edip kölelerine ve suçlulara yapardı. Hristiyanlık inancında dövme yaptırmak yasaklanmıştı. Buna rağmen Hristiyanlık inancının ilk mensupları, İsa veya haç dövmesi yaptırmışlardır. Üzerinden seneler geçince Avrupalılar dövme diye bir şeyin varlığını unuttular. Amerika Kıta'sının keşfi ile beraber Polinezyalalar ile dövme tekrar karşılarına çıktı. Avrupa dilleri dövme kelimesinin çevirisi olan tattoo lekimesini Tahiti dilindeki tautau sözcüğünden almıştır. Dövme yaptırmak 20. yüzyıldan sonra denizciler ve askerler arasında çok yaygınlaştı. Kullanım şekilleri farklı olsa bile dövmenin asıl amacı bir sınıfa ait bir yere bağlanma arzusundan yada zorunluluğundan gelir.

Dövme Sildirme

Dövme sildirme işlemi acılı ve seans seans gitmeniz gereken bir işlem. Ve de pahalı, dövme fiyatları ve dövme sildirme hakkında bilgi almak için makalemize göz atabilirsiniz. Dövme sildirme işlemini her dövme yapan kişi gerçekleştiremiyor. Dövme sildirme işleminde dikkat edilmesi gerek hususlar şu şekilde;

İşlem yapıldıktan sonra işlem gören bölgenin kabuk bağlaması ve sulanması normal bir durumdur

İşlem gören bölgenin kabuklanma geçtikten sonra güneşten korunması gerekir

İlk günler de her ihtimale karşı banyo yaparken dikkatli olmanız gerekir

Enfeksiyon olan durumlarda(nadir rastlanır) antibiyotikli merhemler yeterli olacaktır.

Dövme sildirme işlemi için gidilecek yerleri iyi seçmelisiniz. Merdiven altı diye tabir edilen yeteri kadar hijyen ve gerekli eşyaların bazılarına sahip olmayan yerler var. Bu yerlere gitmemeniz hem sizin için hemde işini düzgün yapan insanlar için kötü bir durum.

Dövme yapılırken kullanılırlar boyanın kalitesi de çıkartma işleminde önemli iyi mürekkep ne kadar kaliteli ise çıkartma işlemi o kadar zor oluyor. O yüzden ucuz boya ya bu çıkar mı acaba diye çok kuruntu yapmayın. Önemli olan pahası değil işlevi sonuçta. Dövme sildirme işlemi gözünüzü korutuyor ise kapatma işlemi yaptırmaktan çekinmeyin. Sonuçta yeni bir dövmeniz olmuş gibi olacak. Bu durum hem sizi mutlu edebilir hemde çevrenizde o bölgenizde bir şey görmeye alışkın insanları hatta sizin bile gözünüze çarpmasını engelleye bilir. Dövme yaptırmaktan zevk alıyor ve bir çok dövmeniz de varsa kapatma işlemi sizin için daha uygun olacaktır.


Dövme Kapatma

Dövme kapatma işlemi, dövme sildirme işlemine göre acısız ve zahmetsizdir. Önemli olan dövmeniz i nasıl düzenleme yapacağınızdır. Kapatmaya çalıştığınız dövmenin boyutu ve bu boyutlara uygun bir şekilde yeniden düzenleme yapmak zordur. Dövmeniz i yapan kişi kadar kapatan kişi de önemlidir. Önemli  olan noktalar kapatmak istediğiniz dövmenin yeniden düzenlemeye ne kadar uygun olduğudur. Her dövmeci kapatma işlemi yapabilir ama ne kadara yapar yada nasıl yapar emin olamayabilirsiniz. Yeni bir dövme yapmaya benzemeyen bu işlemde doğru çizgileri izlemek ve eski dövmeniz in izlerinin tamamen kaybolmasını sağlamak zor bir işlem olacaktır. Bu işlemi tercih edeceksiniz dövmenin güzel yapıldığına emin olmanızda yarar var unutmayın siz düzenlemek istediğiniz dövmeyi de o an yaptırırken mantıklı gelmişti.

Kalıcı Makyaj Sildirme

Kalıcı makyajı silmek yaptırmak kadar kolay değildir. Sildirmek içinde dövme sildirme işlemi gibi lazer ile sildirme işlemi gerçekleştirmek gerekiyor. Makyaj sildirme işlemi, dövme sildirme işleminden daha sıkıntılıdır. Makyaj silindikten sonra siyahlaşma olabiliyor. Merdiven altı diye tabir ettiğimiz yerlerden uzak durmanız daha da önemli. Bu yüzden yaptırmadan önce vazgeçemeyeceğin izden emin olun. Yaptıran insanlar sonradan sıkılmak gibi bir durumları oluyor çünkü ortalama 1 yıl ile 2 yıl arasında değişiyor. Tabi ki süre kişide kişiye değişim göstere biliyor daha uzun veya kısa olarak. Bu süreler işlemi hangi bölgeye yaptırdığınız doğrultuda değişim gösteriyor. Dikkat edilmesi gereken unsurlar bunu ne kadar istediğiniz ile doğru orantılı.

Dövme Sildirme Kremi

Dövme sildirme kremleri kullanmak daha az zahmetli daha az acılıdır. Fakat dövme sildirme kremlerinin içerisinde TCA, hidrokuinon veya çeşitli asitler bulunur. İşlem sonrası yanma hissi oluyor. Acısı bu kadar fakat tavsiye edilen bir yöntem değil. Çünkü vücudunuza asidik maddeler sürmek vücudunuza zarar verebilir. Bu işlem vücudunuzda kalıcı hasara da yol açabilir. Bu sebeple tavsiye edilememesi gayet normal karşılamak gerekir. Özellikle lazer ile işlemden korkan ve yeni bir dövme ile kapatıp pişman olmak istemeyen insanların baş vurduğu bu yöntem onlara daha çok zarar verebilir.

Dövme Sildirme hakkında bilinen bilgileri ve kendi düşüncülerimi aktarmaya çalıştım. Umarım yararlı olmuştur dövme yaptırmadan önce bir daha düşünmeniz dileği ile esen kalın.


YORUMLAR