Piercing Nasıl Takılır?

2 yıl önce eklendi

Piercing taktırmaya karar verdiğinizde, bu alanda uzman, deneyimli ve eğitimli kişileri tercih etmeniz gerekir. Aksi halde birçok risk ve tehlike ile karşılaşabilirsiniz. 


Piercing taktırmaya karar verdiğinizde, bu alanda uzman, deneyimli ve eğitimli kişileri tercih etmeniz gerekir. Aksi halde birçok risk ve tehlike ile karşılaşabilirsiniz. Dövme stüdyolarında genel olarak piercing takılmaktadır. Bu sebeple de temiz, kendini kanıtlamış, köklü dövme stüdyolarını tercih etmeniz sağlık açısından daha faydalı ve risksiz olacaktır. Örnek olarak; kulak kıkırdağı gibi oldukça kolay delinebilen bir yer gibi algılanan bölgeler, oldukça riskli bölgelerdir. Sıradan, deneyimsiz ya da işinin ehli olmayan kişilerin kulak kıkırdağına piercing takması enfeksiyon problemlerine yol açabilir. Yanlış uygulama sonucu iyileşmeyen yaralar meydana gelebilir. Profesyonel ellerde uygulanan piercing, herhangi bir yan etkiye yol açmaz. Kullanılan aletlerin mutlaka hijyenik ve steril olması gerekir. 

Piercing Nasıl Takılır?

Piercing uygulamasının yapılacağı ortamın mutlaka hijyenik ve temiz olması gerekir. Ortamın aydınlatmasının yeterli ve iyi olması da oldukça önemlidir.

Piercing takacak olan kişinin uzman olması ve bu konuda deneyimli olması gerekir. Kaliteli aletler ve makineler eşliğinde piercing uygulaması yapılmalıdır.


Piercing takılırken kullanılan aletlerin mutlaka sterilize edilmesi gerekir.

İğne aracılığı ile piercing uygulanacak alana delik açıldıktan sonra tercih edilen piercing çeşidi delikten geçirilir. Bu aşamada hafif kanama olması normaldir.

Piercing kalitesi ve uygun malzemelerden üretilmesi alerjik reaksiyonlar yaşanmaması açısından büyük öneme sahiptir.

Piercing uygulanacak olan mekanın mutlaka temiz ve hijyenik olması gerekir. İyi bir aydınlatmaya sahip olması da bu aşamada oldukça önemli. Her yeni uygulama için tüm aletler ve ufak detaylar sterilize edilmelidir. Uygulamadan hemen önce, piercing takacak olan kişinin ellerini sterilize etmesi ve eldiven takması gerekir.


Özel olarak üretilmiş bir iğne ile piercing yapılacak bölge delindikten sonra aksesuar delikten geçirilir. Bu aşamada piercing takılacak bölgeye göre biraz kan akabilir. Uygulanacak piercing; piercing takılacak bölgeye göre farklılık gösterir. Örnek olarak; dil piercingi yapılırken kısa bir takı kullanmak dil şiştiği zaman probleme sebep olur. Bu sebeple de iyileşme dönemi tamamlanana kadar daha uzun bir piercing tercih edilir. Enfeksiyon ya da alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için cerrahi çelik, 14 karat altın, niyobyum veya titanyum gibi metallerden yapılmış takılar tercih edilmelidir.

YORUMLAR