Yeni Dövme Bakımı Nasıl Yapılmalı?

2 yıl önce eklendi

Yeni Dövme Yaptıracaklar Dikkat!

Dövme yaptırmak isteyenler ya da halihazırda yeni bir dövme yaptırmış olanların bu makaleyi okumasını şiddetle tavsiye ediyoruz!

Dövme bir çok kişi için artık bir yaşam tarzı olarak görülüyor. Peki yeni bir dövme yaptırdığımızda nasıl bir bakım uygulamalıyız? Ne kadar süre boyunca buna dikkat etmeliyiz ve hangi adımları izlemeliyiz? Eğer kafanızda bu sorulardan en az bir tanesi bile varsa, bu yazımızın sonunda kafanızda soru işareti kalmadan ayrılacağınızın garantisini veriyoruz.

Öyleyse lafı çok da fazla uzatmadan hemen yeni dövme yaptırmak isteyenlerin izlemesi gereken adımlara ve yapılmaması gerekenlere geçelim.


Dövme Bakımı Yaparken Yapmamanız Gereken Önemli Adımlar!


 1. Biliyorsunuz ki dövme yaptırdıktan hemen sonra, üzerini streç film ile kapatırlar. Burada yapılmaması gereken en önemli adımlardan bir tanesi, streç film ile dövme arasına kesinlikle peçete koymamanız gerektiğidir.
 2. Minimum 2 hafta boyunca sağlığınız için kesinlikle havuz ve deniz'e girmemelisiniz. Aksi takdirde dövmeniz zarar görebilir ve henüz taze olan yaralarınız mikrop kaparak iltihap olabilir.
 3.  Dövmeyi yaptırdıktan sonra kolunuza sarılmış olan streç film'i en geç 3 saat sonra vücudunuzdan çıkarmalısınız. Streç film, 3 saatten daha uzun bir süre dövme yaptırdığınız bölgede bakteri oluşabilir ve bu da enfeksiyona kapmanıza neden olabilir.
 4. Dövme yaptırdığınız bölgeyi kesinlikle çok fazla kuru bırakmamalısınız. Günlük olarak minimum 3 saatte bir krem ile birlikte bölgeyi nemlendirmeniz gerekir.
 5. Eğer Spor yapıyorsanız kesinlikle dövmenizin bulunduğu bölgeye T-Shirt vb. (Özetle Kumaş) şeylerin değmemesine özen göstermeli ve dikkat etmelisiniz.
 6. Eğer krem sürmeyi ve bölgeyi sürekli nemli bir şekilde tutmayı ihmal ederseniz, ölü deriler ile birlikte dövmenizin boyası da dökülür ve çok kötü bir görünüme sahip olur. Görünüm'ün dışında sağlığınız için de bu çok zararlı bir durumdur ve kesinlikle en çok dikkat etmeniz gereken noktadır.


Peki Nasıl Bir Bakım Uygulamalıyız? Hangi Yolları İzlemeliyiz?

 1. İlk adımda dövme yaptırdığınız bölgedeki Streç film'i çıkardıktan hemen sonra, içme suyu ve anti bakteriyel sabunla yıkamanız gerekmektedir.
 2. İkinci adımda ise krem bakımına geçiş yapılmalıdır. Sağlıklı ve güzel görünen bir dövme için, günde en az 7 kez krem sürmeniz gerekmektedir. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, kesinlikle en az 3 saatte bir krem uygulayarak kuru kalmamasını sağlamalısınız.
 3. Krem tedavisi en az 15 gün devam etmelidir. Bu aşamada nemlendirici kremler kullanılabilir fakat 15. gün'ün sonunda Bepanthen Plus isimli kremi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
 4. Duş'a gireceğiniz zamanlarda ise girmeden önce dövmenizin bulunduğu bölgenin üzerine bol miktarda krem sürüp üzerini streç film ile kapatın. Duştan çıkarken ise üzerindeki fazla krem'i temizleyip  tekrardan ince bir tabaka halinde dövme'nin üzerini kremleyin.
 5. Toplamda 1 aylık bir süre içerisinde kesinlikle dövmenizin bakımını aksatmamalı ve sağlıklı bir görünüme sahip olabilmesi için özen göstermelisiniz.


Bizim ve Dövmecilerin büyük bir çoğunluğunun kullanmanız gereken krem(ler) konusunda neden Bepanthen Plus önerdiğimizi merak ediyorsanız, onu da şöyle cevaplayalım. Bepanthen Plus önerilmesinin sebebi tamamen bu krem'in oldukça güçlü ve hızlı kuruyan bir içeriğe sahip olması ile alakalıdır. Ayrıca buna ek olarak şunu da söyleyebiliriz ki, günlük yaşantınızda rahat edebilmeniz için Vazelin de kullanmanızı öneririz. Vazelin, Bepanthen Plus'a göre çok daha etkili ve güçlü bir kremdir. Diğer kremlere göre 10 kat daha uzun bir süre dövme yaptırdığınız bölgeyi nemli tutarak, E Vitamini ile de besler. Eğer vazelin kullanacaksanız kesinlikle parfümsüz olanlarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

YORUMLAR