Budist Dövmeleri ve Anlamları

Budist dövmeleri son zamanlarda oldukça revaçta. Dövme yaptırmak için var olan tüm stil türleri arasında en popüler olanlardan biri Budizm dövmeleri olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Budist dininin bu formları ve tasarımları, zevk için veya arkasındaki anlam için favori bir sembolü, çizimi ya da sahneyi mürekkeple çizmek isteyen milyonlarca insanı kendine çekmiştir. Peki, Budist dövmelerinin anlamı nedir? İşte Budist dövmeleriyle ilgili bilinmesi gerekenler!

Buda Dövmeleri

Budist Dövmeleri

Budist dövmeleri arasında ilk sırada Buda dövmesi var. Şüphesiz, Buda dövmesi, kısmen dini ve kısmen manevi olan bu tarz içinde en yaygın ve popüler olanlardan biridir. Budizm, diğer din kültürlerinden farklı olarak, Batı’ya ulaştığı şekliyle tefekkür ve denge arayışına dayalı bir hayata bakma biçimi olarak anlaşılmıştır. Bu nedenle, Buda figürünün bir dövmesini yaptırırsanız, kesinlikle gözleri kapalı ve hatta yarım bir gülümseme içeren bir tasarım seçmelisiniz.

Bu tür dövmeler, dinginliği, meditasyonu, sakinlik ve esenlik için içsel aramayı sembolize eder. Buda dövmeleri ayrıca hayatı nasıl görmek istediğimize dair bir niyet beyanıdır.

Lotus Çiçeği Dövmeleri

Budist Dövmeleri

Budist dövmeleri listesinde lotus çiçeği dövmesi de var. Lotus çiçeği, her yıl daha da moda olan ve arkasında güzel bir anlamı olan bir dövmedir. Orijinalinde genellikle bataklık yerlerde yetişen bu çiçek iki renkten oluşmaktadır. Bir yanda Buda’nın merhametini temsil eden kırmızı, diğer yanda bir bilgi ve zeka kaynağını simgeleyen mavi renk vardır.

Ancak orijinal anlamının ötesinde, bu dövme bir başka önem kazanmış, pozitifliği ve iyi enerjiyi çeken bir muska olarak kullanılmıştır. Bataklıklarda yetişen çiçeğin güzelliğini ima ederek, kötü durumlardan her zaman iyi bir şeyin çıkabileceğini öğretir.

Unalome Dövmeleri

Budist Dövmeleri

Budist dövmeleri arasında yer alan bu sembol, Budistlerin sonsuzluktan bahsetmelerinin en yakın yoludur. Unalome, birkaç spiralden yapılmış yılan gibi bir formdur ve insanların Dünya üzerindeki hareketini ve geçişini sembolize eder.

Hayattaki yolumuza işaret eden Budist dövmelerinden biri olarak yorumlanabilir. Değişimlerle dolu yoğun bir yaşam sürmenin sembolü olarak yorumlanabileceğinden, giderek daha fazla önem kazanan bir dövmedir. Sizi değiştiren anlardan geçtiyseniz ve bunu kaydeden bir dövmeye sahip olmak istiyorsanız, elbette unalome doğru olanıdır.

Dharma Çarkı Dövmesi

Budist Dövmeleri

Dharma çarkı Budist kültürünün çok köklü ve geleneksel bir sembolüdür ve daha önce bahsettiğimiz dövmeler kadar popüler olmasa da bahsetmeye değer çok yoğun bir anlamı vardır.

Bu tekerlek, Buddha’nın bize verebileceği tüm öğretilerin tezahürüdür. Öğrenilen tüm derslerin bir tür özeti gibidir. Aynı zamanda maneviyatla veya Budistlerin ifade ettiği gibi Samsara ile güçlü bir bağlantıyı sembolize eder. Bu tekerleği vücudunuza dövme yaptırmak istiyorsanız, hayatınızda bir istikrar noktasına ulaşmayı başardığınız, büyük dersler aldığınız ve dolu dolu bir hayatınız olduğu anlamına gelecektir.

Mandala Dövmesi

Budist Dövmeleri

Budist dövmeleri söz konusu olduğunda mandala dövmelerinden de bahsetmek gerekir. Elbette mandalalar birçok yerde gördüğünüz bir şeydir. Bu detaylı, dairesel figürlerde yatıştırıcı ve manevi bir şey olduğu ortaya çıktı. Boşuna değil, Budist ve Hindu kültüründeki mandalalar meditasyon, rahatlama ve iç huzuru sembolize eder ve manası kelimenin tam anlamıyla dairedir.

Bir mandala dövmesi yaptırmak istiyorsanız, içinde büyük bir yansıtıcı anlam olduğunu ve binlerce tasarım seçeneği sunduğunu bilmelisiniz. Bu yüzden kendinizi en çok tanımladığınız tasarımı seçmeniz en iyisi olacaktır. Bazı eski inançlar, mandalaların merkezinde barış ve dengenin bulunduğunu doğrular. Bu nedenle aradığınız şey meditasyon için bir alansa, bu tasarımlar ve şekiller zevkinize göre mükemmel bir dövme olabilir.

Yorumlar

  • Henüz yorum yok.
  • Yeni yorum yap