Dövme Yaptırmanın Yararları Nelerdir?

Dövme yaptırmanın yararları neler? Stres seviyelerini azaltmaktan atletik performansı geliştirmeye kadar, son bilimsel keşifler, dövmelerin birçok şaşırtıcı faydası olduğu sonucuna varmıştır. Genellikle dövmeyi yalnızca yaratıcı bir kendini ifade etme aracı olarak düşünürken, yeni araştırmalar dövmelerin duygusal ve fiziksel iyileşme için de etkili araçlar olduğunu göstermiştir. Peki, dövme yaptırmanın faydaları nelerdir? İşte dövmenin faydaları hakkında bilinmesi gerekenler…

Bağışıklık Sisteminizi Geliştirir

Dövme yaptırmanın yararları arasında ilk sırada bağışıklık sistemini geliştirmesi yer alıyor. Yayınlanan bir araştırma, dövmelerin bağışıklık sistemini geliştirmeye hizmet ettiğini buldu. Bu keşfin arkasında iki sebep var. Bu nedenlerden biri, immünoglobulin A’da daha düşük bir azalma sağlamalarıdır. İkinci neden, dövme yaptırmanın bir bağışıklık tepkisini uyarmasıdır. İmmünoglobulin A, bağışıklık, gastrointestinal ve solunum sistemlerine yardımcı olan bir antikordur. Daha yüksek antikor seviyeleri vücudun kendisini patojenlerden ve hatta soğuk algınlığı veya gripten korumasına yardımcı olur.

Dövme Yaptırmanın Yararları Nelerdir?

Dövmeler ayrıca bağışıklık tepkisini uyarır ve güçlendirir. Bağışıklık sistemi vücutta yabancı bir istilacı tespit ettiğinde, onlara saldırmak için antikorlar gönderir. Dövme yaptırdığınızda da aynı şey olur. İlk dövme, diğer dövmeler ile aynı etkiye sahip değildir. İlkinde, bağışıklık sisteminiz dövme mürekkebiyle savaşmakla meşgul olacağından geçici olarak daha duyarlı olacaksınız. Bununla birlikte, daha fazla sayıda dövme, bağışıklık sistemimiz üzerinde olumlu etkiler yaratır.

Stresi Azaltır

Dövme yaptırmanın en büyük faydalarından biri daha az kronik stres yaşamaktır! Bir kişinin kortizol seviyeleri çok yüksek olduğunda, depresyon, yüksek tansiyon veya zayıflamış bir bağışıklık sistemi gibi rahatsızlıklardan muzdarip olabilir. Birçok kez dövme yaptırmanın kortizol seviyelerini kalıcı olarak düşürdüğü gösterildiğinden, dövme yaptırmak artık bu sorunlarla mücadele eden insanlar için potansiyel bir çare olarak görülebilir.

Her dövme yaptırdığınızda, vücudunuz yüksek düzeyde strese uyum sağlar ve bu da kortizol seviyelerinizin sabitlenmesine ve ardından düşmesine neden olur. Dövmeler başlangıçta yumuşak doku hasarı yoluyla bağışıklık sistemini zayıflatmaya çalışırken, sonunda bir kişinin vücudunun yüksek seviyelerde kortizole alışmasına izin verir ve bu da vücuttaki stres hormonunun varlığını, vücudun tekrar tekrar dövmelere maruz kalmasıyla azaltır. Bu nedenle, daha az stres, artan bağışıklık sağlığı ve yaşam için yenilenmiş bir iştah yaşamak istiyorsanız, dövmeler dikkate almaya değer bir yol olabilir!

Dövme Yaptırmanın Yararları Nelerdir?

Özgüveni Artırır

Dövme yaptırmanın yararları listesinde bir diğeri de özgüveni artırması. Son bilimsel çalışmalar daha fazla dövmesi olan kadınların özgüvenlerinin daha yüksek olduğunu belirlediler. Dövmelerin güven artırıcı bir etkiye sahip olduğuna inanılmasının nedenlerinden biri, bedensel kusurları örtmek, yaratıcı bir şekilde vurgulamak veya yeniden tasarlamak için kullanılabilmeleridir. Örneğin, travmatik bir kazadan ya da kendine zarar verme öyküsünden gelen yara izlerine bakmak yerine, bir kişi güzel ve sakinleştirici bir görüntü ya da gücünü ve azmini temsil etmeye yarayan kalıcı bir sembol yaratabilir.

Ruh Sağlığını İyileştirir

Dövmelerin travma sonrası stres bozukluğu ve zihinsel sağlık sorunları ile mücadele edenlere şifa getirdiği gösterilmiştir. Şiddetli travma, depresyon veya diğer zihinsel sağlıkla ilgili sorunlarla uğraşanlar için dövmeler, iyileşmeye yönelik savaşta güçlü bir araç olarak hizmet edebilir. Dövmeler, konuşma terapisinin yanı sıra, bir kişinin travmasını güvenli bir şekilde yeniden gözden geçirmesine, utanç duygularını ortadan kaldırmasına ve bir hayatta kalma öyküsü yaratmasına izin veren güçlü bir şifa yöntemi olabilir. Bu sürecin, bir kişinin iyileşme ve yaşamının kontrolünü yeniden kazanma yeteneği üzerinde anında ve kalıcı bir olumlu etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Dövme Yaptırmanın Yararları Nelerdir?

Rahatlama Hissi Sunar

Rahatlama hissi sağlaması da dövme yaptırmanın yararları arasındadır. Dövme yaptırmak genellikle değişen derecelerde ağrı ile ilişkilendirilir, ancak dövme yaptıran birçok kişi aynı zamanda güçlü bir öfori, rahatlama ve duygusal arınma hissettiklerini söylüyor. Vücut, dövme sırasında olduğu gibi orta ila yüksek düzeyde ağrı hissettiğinde, adrenalin ve çeşitli endorfinler gibi doğal kimyasalların patlaması kan dolaşımına salınır. Bu, dövmenin yarattığı acıya karşı koyan bir öfori hissi ile sonuçlanır.

İyileşmek, bırakmak veya dönüştürmek isteyenler için dövmenin doğal öforik unsuru inanılmaz derecede güçlü olabilir. Hatta bazıları kendilerini dövme sürecine bağımlı bulduklarını ve aynı duyguyu elde etmek için tekrar tekrar dövme yaptırdıklarını söylüyor.

Benlik Saygısını Geliştirir

Dövmeleri olanlar, taze mürekkeple gelen güveni bilirler. Duyguyu hissediyorsunuz ve bunu göstermek istiyorsunuz. İyi bir saç kesiminden sonra hissettiğiniz duygunun güçlendirilmiş bir versiyonu gibi. Ancak artan güvenin etkileri sadece yeni mürekkepten kaynaklanmıyor. 2.395 üniversite öğrencisi üzerinde yapılan bir araştırma, dövmeler ve benlik saygısı arasında bir ilişki buldu. Ve ne kadar çok dövme olursa, güven de o kadar artar.

Yorumlar

  • Henüz yorum yok.
  • Yeni yorum yap