Dövmelerin Anlamı

Deriye dövme yaptırmak çok eski bir gelenektir. İlk uygarlıklarda kullanıldığına dair kayıtlar bulunmaktadır. İnsanların yaklaşık %20 veya %30’unun derilerinde semboller, çizimler, harfler gibi çeşitli dövmeler var. Çünkü dövmeler son zamanlarda daha da popüler oldu. Çoğu dövmenin kendi anlamı vardır. Peki, dövmelerin anlamı nedir? En çok tercih edilen dövmelerin anlamlarını bu yazıda inceledik.

Suluboya Dövmeleri

dövmelerin anlamı

Suluboya dövmeler, tuhaf eterik tarzı, akıcı şekilleri ve canlı tonları sayesinde son yıllarda büyük ilgi görüyor. Bunlar, normal dövmelerle aynı şekilde mürekkeplenen dövmelerdir. Aralarındaki tek fark, kullanılan renklendirme ve gölgeleme teknikleridir. Suluboya dövmelerinin çok çarpıcı ana hatları yoktur. Tasarımların çoğu, ortasında bazı kalın çizgiler bulunan renk sıçramalarıdır. Bu dövmelerdeki serbest stil, dövmelerin anlamının çok çeşitli olabileceğini gösterir.

Japon Dövmeleri

dövmelerin anlamı

Dövmelerin anlamı söz konusu olduğunda Japon dövmeleri de merak ediliyor. Japon dövmeleri, bir kişinin karakter özelliklerini, inançlarını ve isteklerini temsil edebilir. Bazen mitlere veya ünlü hikayelere de dayanırlar.

Kına Dövmeleri

Kına dövmesi geleneği eski Mısır’a kadar uzanır. Kleopatra’nın vücudunu süslemek için kına kullandığına inanılıyor. Bu dövmelerin anlamı: özel bir olayı ya da kişisel bir töreni kutlamaktır. Hindular, düğünlerde saflığı, neşeyi, güzelliği, mutluluğu ve ruhsal uyanışı simgelemek için kına dövmesi yaptırırlar. Faslılar, eve refah getirdiğine ve kötü olan her şeyi yok ettiğine inandıkları için kapılarını kına ile boyarlar.

Arapça Dövmeler

dövmelerin anlamı

Dövmelerin anlamı listemiz Arapça dövmelerle devam ediyor. Arapça dövmeler son derece zariftir. Bu dövmelerin birçoğunun teolojik bir anlamı olabilir veya bir kişinin adını, manevi ifadeleri ya da alıntıları vb. ima edebilir.

Yunus Dövmeleri

Yunuslar çok zeki hayvanlardır. Eski Yunanlılar onları tanrılara benzer hayvanlar olarak görüyorlardı. Yunus dövmeleri, dostluğu, uyumu ve bir topluluğa ait olma duygusunu sembolize eder. Ancak aşk, mutluluk, neşe, özgürlük, zekâ veya hassasiyete de atıfta bulunabilirler. 

Ejderha Dövmeleri

dövmelerin anlamı

Ejderha dövmelerin anlamı da sıklıkla sorgulanıyor. Ejderha dövmeleri cesaret, güç, koruma, bilgelik ve bağımsızlık ile ilişkilidir. Bu mitolojik yaratıklar, Çin, Vietnam, Japon kültürleri ve diğer birçok ülkenin bir parçasını oluşturan tarihin en efsanevi varlıklarından biridir. 

Kelebek Dövmeleri

Kelebek dövmeleri kadınlar arasında çok popüler. Çoğu zaman güzelliği, özgürlüğü, güveni ve değişimi sembolize ederler. Ancak buna ek olarak, manevi çağrışımları vardır ve kadınsı duygusallığa, kadınların güzelliğine ve cinselliğe atıfta bulunurlar.

Tüy ve Kanat Dövmeleri

En çok tercih edilen dövmelerden biri de tüy ve kanat dövmeleri oluyor. Tüy ve kanat dövmelerin anlamı manevi sembolizm ile ilişkilidir. Bu dövmeler özgürlüğü, yükselişi ve kişisel özlemleri temsil eder.

Yıldız Dövmeleri

Yıldız dövmeleri genellikle çok kişiseldir ve elde edilen bazı başarıları sembolize eder. Bununla birlikte, umut, dini inanç, hırs, bir bebeğin doğumu veya bazı önemli zorlukların üstesinden gelme durumuna atıfta bulunabilirler.

Yorumlar

  • Henüz yorum yok.
  • Yeni yorum yap