Dövmenin Bilinmeyen Faydaları

Dövmelerin hem tamamen estetik açıdan hem de psikolojik parametrelere kadar insanlar için sayısız faydaları vardır. Dövmeler genellikle kendini ifade eden ve kişiliği güçlendiren bir araç olarak hizmet eder. Peki, dövmelerin faydaları neler?

Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Bilimsel bir araştırmaya göre, dövmelerin bağışıklık sistemini teşvik ettiği bulundu. Dövme, savunmaları güçlendirmeye yardımcı olan bir bağışıklık tepkisi yaratır. Vücudumuz dövme mürekkebine tepki verir ve daha fazla dövme yaptırdıkça vücudumuz daha fazla direnç üretir.

Kortizol Seviyelerini Azaltır

Dövmelerin sağlığımıza bir diğer faydası da farklı rahatsızlıklar oluşturan kortizol seviyelerinin azalmasıdır. Bundan dolayı migren, kilo alımı, yüksek tansiyon seviyeleri, hafıza ve öğrenme sorunları hafifletilmiş olur. Daha fazla dövme yaptırdıkça kortizol hormonu varlığını azaltır ve basınç seviyesi düşer.

Güven ve Benlik Saygısı Yaratır

Dövme sonrası benlik algısı, benlik saygısını artırmaya destek olur. Kişilik üzerindeki bu etkilerle ilgili araştırmalar, etkinin erkeklerde kadınlara göre daha uzun sürdüğünü göstermektedir. Cildimizde sonsuza kadar kalacak tasarımlara dayalı görünümümüzü iyileştirmenin eğlenceli ve çok kişisel bir yoludur.

Bir İfade Biçimidir

Dövmeler, konuşmaya gerek kalmadan kendimizi ifade etmenin harika bir yoludur. Bu, fikirlerimizi veya düşünme biçimlerimizi sanatsal ve görsel bir şekilde ifade etmemize izin verdiği için psikolojik açıdan sağlığa yardımcı olur.

Kendimizi İyi Hissetmemizi Sağlar

Çoğu zaman, dövmeli insanların, bir tane daha yaptırmak için sabırsızlandıklarını söylediğini duyarsınız. Gerçek şu ki, birçok insan için dövme yaptırmak başlı başına heyecan verici bir eylemdir. Dövme yaptırdığımızda vücut endorfin ve adrenalin salgılar ve bu, insanları yeni bir dövme yaptırmaya davet eden öforik bir durum yaratır.

Bağlar Oluşturan Bir Deneyim

Dövme yapan ve yaptıran insan topluluğu birbirine çok bağlıdır. Pek çok insanla tanışmak, deneyimlerini paylaşmak, sanatsal tarzları paylaşmak ve sosyal açıdan yaşam kalitemizi yükselten bağlantılar oluşturmak mümkün. Oluşturulan kişisel ve psikolojik bağlar, insanların yaşam kalitesini ve sağlığını önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı olur.

Kusurları Kapatabilir

Doktorlar ve estetik uzmanları bazen kusurları kapatmak için dövme kullanılmasını tavsiye eder. Cildimizde artık olmasını istemediğimiz farklı doğum lekeleri, ameliyat izleri gibi durumlar dövmeyle rahatlıkla kapatılabilir.

Spor Etkinliğini Artırır

Dövmelerin sağlığa faydalarına dönecek olursak, kortizol emisyonundaki azalma vücudun yenilenmesine ve daha hızlı iyileşmesine yardımcıdır. Spor pratiğinde bu, kas performansını iyileştirmeye ve çok daha optimize edilmiş bir antrenmana destek olur.

Yorumlar

  • Henüz yorum yok.
  • Yeni yorum yap