Düş Kapanı Dövmesinin Anlamı Nedir?

Düş kapanı dövmesinin anlamı nedir? Bu dövme, görsel olarak çok estetik ve çarpıcı olmasının yanı sıra, yerli Amerika’da yüzyıllar öncesine dayanan bir sembolojiyi de içeriyor. Lakota Kızılderilileri, muska şeklinde düş kapanı kullanan ilk insanlardı. Çünkü bu muskaların, onları kötü rüyalardan koruduğuna inanıyorlardı. Şu anda bu anlam güncellendi ve artık sadece rüyalar dünyasını değil, uyanıklık dönemini de ifade ediyor. Düş kapanı dövmeleriyle ilgili bilinmesi gerekenlere hep birlikte göz atalım.

Düş Kapanı Dövmesinin Anlamı

Düş Kapanı Dövmesinin Anlamı

Düş kapanı dövmesinin anlamı oldukça etkileyici. Düş kapanıyla ilgili olarak var olan bir efsaneden bahsederek başlayacağız. Bu tür muska, maneviyat ve batıl inançlar nedeniyle Lakota halkı tarafından kullanıldı. Bir efsaneye göre bu kasabadan bir bilgenin, ormanda örümcek şeklinde bir varlık ile tanıştığı söylenir. Bilge adam, ona hayatın döngüsü hakkında bilgi verir ve ona tüm sırları anlatırken bir çemberin etrafına bir ağ örmesini emreder. Bu hareketle örümcek, vücudunu bilge adamın kendisine söylediği tüm fikirleri yakalama isteğine yatkın hale getirir, ancak kötü fikirlerin geçmesi için dairenin tam ortasında bir delik bırakır.

Bu anlamda düş kapanlarını, insanların yaşamları boyunca fikir, bilgi, hayal ve umutla ördükleri ve yıllar içinde biriken tüm olumsuz duyguların ya da kötü deneyimlerin kendi örümcek ağlarından yok olabileceği bir sembol olarak anlayabiliriz.

Düş Kapanı Dövmesinin Anlamı Hakkında Diğer Detaylar

Düş Kapanı Dövmesinin Anlamı

Düş kapanı dövmesinin anlamı dolayısıyla, çoğu kültürün hemfikir olduğu çok temel bir ilkeyi kabul ediyoruz: hayatta iyi ve kötü arasında bir ikilik vardır, bu inkar edemeyeceğimiz bir şeydir. Hayatımız boyunca bazı kötülük belirtileriyle karşılaşacağımızı bilerek, ruhumuzda varlıklarından iz bırakmadan ayrılabilmeleri için içimizde bir hava boşluğu bırakmalıyız.

Bu nedenle düş kapanları, daireyi çevreleyen ağ kendi özümüzü, merkezinde bir çıkış deliği olan kişisel karışıklıklarımızı sembolize ettiği için manevi bir alan olarak algılanır. Kötü enerjilerden, kötü deneyimlerden ve kötü anılardan uzaklaşmamızı sağlamak için içinde bir delik barındırır.

Düş kapanı dövmesinin anlamı konusunda şunu da belirtmeliyiz: düş kapanları aynı zamanda kötü titreşimleri uzak tutabilen, onları örümcek ağımızdan geçirip içeride açık bıraktığımız kanaldan kaymalarını sağlayan koruyucu muskalar olarak kabul edilir. Yani bu dövmelerin, insanları koruduğuna inanılır.

Ayrıca, genellikle iyi rüyaları yakalayarak ve kötü olanları merkez kanaldan filtreleyerek rüya dünyasında yer alan kabusları ortadan kaldırmak için kullanılırlar. Böylece uyku daha keyifli, duyumlar daha hafif olur.

Düş kapanı dövmeleri, iyi düşüncelerle, iyi duygularla örülmüş ve kötü olan her şeyin merkezdeki delikten süzüldüğü kendi hayatımızı (örümcek ağı) simgelemektedir. Ayrıca sadece kendi varlığımızın bir hatırası değil, aynı zamanda kötü enerjileri yok edip hayatımızdan uzaklaştırarak onlardan kaçınmayı öğrenebilmemiz için bir muska olarak kabul edilir. Tüm bunlardan dolayı düş kapanı dövmesi oldukça popüler tasarımlardan biridir.

Yorumlar

  • Henüz yorum yok.
  • Yeni yorum yap