Hindu Dövmelerinin Anlamı Nedir?

Dövme yaptırmak isteyenler tarafından Hindu dövmelerinin anlamı sıklıkla sorgulanıyor. Yalnızca birkaç sene öncesine kadar, birinin kollarında ya da sırtında mürekkep izleri ve desenler olması bile kötü olarak kabul edilebilirdi. Ancak artık vücudun hemen hemen her yerinde her türlü çizim ve desene sahip insanları görmek son derece yaygındır.

Dövme sanatının her zaman var olduğu ve hatta manevi alanla ilgili olduğu ülkeler var. En iyi örneklerden biri, pek çok insanın kendi seçtikleri tanrının dövmelerine, dualarına ya da manevi mantralarına sahip olduğu Hindistan’dır. Bu dünya insanlar arasında o kadar çok ilgi uyandırıyor ki Hindu tasarımları giderek daha moda hale geliyor. Peki, Hindu dövmelerinin anlamı nedir?

Shiva Dövmesi

Hindu Dövmelerinin Anlamı

Shiva, Hindu dünya görüşündeki en önemli tanrılardan biridir. Shiva, birçok insanın favori dövmelerinden biridir. Shiva dövmesi ne demektir? Neyi sembolize eder? Bu dövmenin anlamı ise denge, koruma ve arınma demektir.

Shiva, yıkım ve arınma tanrısı olarak kabul edilir ve bunlar bir şekilde olumsuz güçler olsa da, Hindu vizyonunda en önemli armağanlardan biridir. Çünkü negatif enerjileri ve kötülüğü yok edebilir, saf bir ruhu ve sakin bir durumu geri getirebilir. Bundan dolayı popüler bir Hindu dövmesi olarak bir adım öne çıkar.

Ganesha Dövmesi

Hindu Dövmelerinin Anlamı

Hindu dövmelerinin anlamı Ganesha dövmesi ile devam ediyor. Fil başı ile temsil edilen Ganesha, bilgeliği ve bilgiyi simgelediği için Hindu kültüründeki büyük sembollerden bir diğeridir. Birçok tasarımı destekleyen ve çok yönlü bir dövme türüdür. Bu dövme türünde kolun, bacağın veya sırtın bir kısmı, dikey bir tasarım yapmanın avantajından yararlanmak için kullanılır.

Vishnu Dövmesi

Vishnu tanrısı mavi tenli ve toplam dört kollu olarak tasvir edilmiştir. Tanrı Vishnu, ailenin güvenliğini ve korunmasını temsil ettiği için Hindu topluluğu içinde çok sevilir. Genel olarak sakin bir duruşla görünür. Renkli dövmeleri seviyorsanız ve bu tarz bir anlam arıyorsanız bu tasarımlar mutlaka ilginizi çekecektir.

Krishna Dövmesi

Hindu Dövmelerinin Anlamı

Hindu dövmelerinin anlamı söz konusu olduğunda Krishna dövmesinden de bahsetmek gerekir. Tanrı Krishna, Hindu kültürü içinde o kadar büyük bir etkiye sahipti ki, kendi din dalını bile yarattı. Temsili ise saçında tavus kuşu tüyü ve elinde flütten oluşmaktadır. Bu dövmenin anlamı, bilgelik ve bilgide derin köklere sahip olmaktır. Aynı zamanda doğruluk ve dürüstlükte de ilişkili olduğu bilinmektedir.

Sarasvati Dövmesi

Hindu Dövmelerinin Anlamı

Tüm dünyayı ve Hindu estetiğini seviyorsanız ve sanat, müzik ve bilgi konusunda tutkuluysanız, sizi en çok temsil edebilecek tanrıça şüphesiz Saraswati’dir. Bu tanrıça her zaman popüler nilüfer çiçeğinin üzerinde oturur ve dört koluyla veena enstrümanını çalarken tasvir edilmiştir. Genellikle orta boyutlarda yapılan bir tasarım çeşididir ancak bileşiminden dolayı çoğunlukla daha yuvarlak olduğu için sırta yapılması idealdir.

Unalome Dövmesi

Hindu Dövmelerinin Anlamı

Hindu dövmelerinin anlamı arasında Unalome dövmesi de merak ediliyor. Son yıllarda insanlar arasında en başarılı Hindu dövmelerinden biri, arkasındaki muazzam kişisel geçmiş nedeniyle Unalome sembolüdür.

Tanrıların veya sembollerin dövmeleri belirli bir fikri temsil ederken, Unalome yaşam çizgimiz olarak tercüme edilir. Aşağıdan yukarıya doğru okunabilen ve yükselen dikey bir çizgi ile başlayıp, merkezi bir görüntüye ulaşana kadar sonsuzluk sembolleri içeren bir tasarımdır.

İçsel gücü, dinginliği ve dengeyi temsil etmek için veya örneğin kadınlığa saygı duymak veya ay döngülerinin evreleri gibi hayatınızdaki yön değişikliğini temsil etmek için bir nilüfer çiçeği ile bitebilir. Bu dövme, şüphesiz, Hindu dövme tasarımları içinde en özelleştirilebilir ve en popüler olanıdır.

Yorumlar

  • Henüz yorum yok.
  • Yeni yorum yap