Kaplumbağa Dövmesinin Anlamı Nedir?

Kaplumbağa dövmesinin anlamı çoğu insan tarafından merak ediliyor. Kaplumbağalar, çok dayanıklı bir koruyucu kabuğa sahip sürüngenlerdir. Birbirinden farklı birçok tür vardır: bazıları denizde, bazıları nehirlerde ve diğerleri karada yaşar. Dövme olarak kaplumbağa tasarımı sıklıkla tercih edilmektedir. Peki, bu dövmelerin anlamı nedir? Kaplumbağa dövmeleriyle ilgili bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Kaplumbağa Dövmesinin Anlamı

Kaplumbağa Dövmesinin Anlamı Nedir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, Yunan kültüründe deniz kaplumbağaları kadın sembolüdür. Fakat bu tür dövme sadece kadınlarda çok yaygın değildir. Çünkü uzun yıllardır bu hayvan hakkında sayısız efsane ortaya atılmıştır.

Örneğin, Orta Doğu’da deniz kaplumbağaları, yeryüzü ve gökyüzü arasındaki birliğin sembolü olarak kabul edilir. Ayrıca, popüler uzun ömürlülüğünü bir kenara bırakamayız. Ve en uzun yıllar yaşayabilen hayvanlardan biridir. Bundan dolayı en çok tercih edilen hayvan dövmeleri arasında yer alır. Buna ek olarak bilgelikle de ilişkilendirilirler. Çünkü birçok toplumda yaşlılar uzun yıllar yaşadıkları için bilge kabul edilir, bu hayvanlar için de aynı şey geçerlidir.

Kaplumbağa dövmesinin anlamı hakkında şunları da söyleyebiliriz: Karakteristik kabuğu sayesinde deniz kaplumbağası dövmeleri de güç, kendini tanıma ve duygu derinliği ile ilişkilidir. Şunu da eklemeliyiz ki, kaplumbağanın hayatında her şey emekle, sabırla ve acele etmeden yapılıyormuş gibi görünür. Bu da çoğumuzun sahip olmak isteyeceği bir yaşam tarzını ifade eder.

Antik çağlardan beri, kaplumbağa dünya çapında sembolizm açısından zengin bir hayvan olarak kabul edilmiştir. Aslında, bu hayvanı dünyanın yaratılışında önde gelen bir figür olarak gören pek çok efsane bulunuyor. Ayrıca bu hayvan, özellikle yavaşlığından dolayı her zaman sabır ve bilgelik gibi niteliklerle ilişkilendirilmiştir. En ünlü örneklerden biri kuşkusuz, kaplumbağanın sabrı ve azmi sayesinde tavşana karşı bir yarış kazanmayı başardığı Kaplumbağa ve Tavşan masalıdır.

Kaplumbağalar aynı zamanda sağlık ve uzun ömürlülüğün en önemli simgelerinden biridir. Hatta bazıları 100 yıldan fazla yaşıyor! Kısacası, sembolizm açısından zengin hayvanlardır ve dövmenin bu kadar popüler olmasının ana nedenlerinden biri de budur.

Binlerce stil ve tasarıma sahip birçok kaplumbağa dövmesi örneği var. Bunların anlamları da türe göre değişiklik gösterebiliyor. Çizgi filmden geleneksel stile, bu güzel hayvan hemen hemen her tür dövmeye uygundur.

Yorumlar

  • Henüz yorum yok.
  • Yeni yorum yap