Kelebek Dövmesinin Anlamı Nedir?

Kelebek dövmesinin anlamı çoğu kişi tarafından merak ediliyor. Vücudunuzun bir yerine kelebek dövmesi yaptırmak ister misiniz? Kadın vücudunun kıvrımlarına uyum sağlayacak mükemmel şekillere sahip olmasının yanı sıra estetik açıdan oldukça ihtişamlı olması nedeniyle birçok kadının favori tasarımlarından biri olduğunu bilmelisiniz. Bu dövmenin sembolizminin birçok anlamı olabilir ve bu nedenle bir kişi onu tercih ettiğinde güzelliği, özgürlüğü veya değişimi sembolize etmek isteyebilir.

Kelebek, içinde farklı çağrışımlara sahip bir elementtir. Farklı kültürlerde değişik anlamlar içerebilir. Peki, kelebek dövmesinin anlamı nedir? Hayvan dövmeleri arasında son derece popüler olan kelebek dövmesiyle ilgili bilinmesi gerekenleri hep birlikte inceleyelim.

Japon Kültüründe Kelebek Dövmesi

Japon kültüründe kelebek dövmesinin anlamı oldukça etkileyici. Japon kültüründe kelebekler bir kişinin kadınlığını ve gençliğini sembolize eder. Bu nedenle birçok kişi kelebeği derisine bu anlamdan dolayı dövme yaptırabilir. Fakat dövmede iki kelebek tercih edersek, böylelikle eşimizle ya da sevgilimizle yaşadığımız mutluluğa atıfta bulunmuş oluruz. Bu iki kelebek şu anda sahip olduğunuz ilişkinin sembolü ya da saf sevginin temsilcileridir.

Azteklerde Kelebek Dövmesi

Kelebek Dövmesinin Anlamı

Aztek kültüründe de kelebek dövmesinin anlamı merak ediliyor. Aztekler için kelebekler, ölen bireylerin ruhunun bir parçası şeklinde kabul edildi. Bu nedenle birinin etrafında uçan bir kelebek görüldüğünde, ölü bir atasının onu kötü ruhlardan koruduğuna ve doğru yola yönlendirdiğine inanılıyordu. Esasen, eski Aztek imparatorluğunda bir insan öldüğü zaman ruhunun temsilcisi şeklinde vücuduna kelebekler eklenirdi.

Hristiyanlıkta Kelebek Dövmesi

Kelebek Dövmesinin Anlamı

Peki, Hristiyanlıkta kelebek dövmesinin anlamı nedir? Bu dinde kelebekler aynı zamanda beden ölür ölmez serbest kalan ve yeni yuvası olan göğe doğru özgürce uçan ruhun temsilcileridir. En yaygın inanışlardan biri, bu hayvanların ölen kişinin ruhunu dünya krallığından cennet krallığına taşımaktan sorumlu olduğudur.

Değişimin Sembolü Olarak Kelebek Dövmesi

Kelebek dövmelerinin en çok tekrarlanan anlamlarından biri, bu hayvanın yaşamı boyunca yaşadığı değişim sürecini ifade etmesidir. Yani kelebek küçük bir tırtıl olarak başlar ve uçup göğe yükselme imkanı ile güzel bir hayvana dönüşerek son bulur.

Bu bağlamda kelebek dövmesi, bir insanın yaşamındaki değişim veya büyüme aşamasını ifade eder. Bir çukuru aşmış, sürekli öğrenme ve kişisel gelişim içinde olan ya da hayatın sürekli evrim ve yükselişten ibaret olduğuna inanan insanlar, bu tasarımda aradıkları anlamı bulabilirler. Bu durumda kelebek, hayatımız boyunca yaşayabileceğimiz değişimi ve metamorfozu simgeleyecektir.

Güzellik Sembolü Olarak Kelebek Dövmesi

Kelebek Dövmesinin Anlamı

Kelebek dövmelerinin anlamı güzelliği de barındırabilir. Kelebekler aynı zamanda güzelliği, doğayı da sembolize edebilir. Ve kişinin en kadınsı yanını da sembolize edebilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu hayvan bir tırtıl olmaktan, kanatları ve değerli renkleri olan güzel bir böceğe dönüşür.

Renkleri ve yuvarlak şekli nedeniyle, bu dövme, kadın vücudunun şekillerine mükemmel biçimde uyduğu için kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Bu dövmenin kendine has tasarımı, kelebeklerin rengini ve güzelliğini vurgular.

Özgürlük Sembolü Olarak Kelebek Dövmesi

Ama tıpkı kuş dövmeleri gibi, kelebekler de istedikleri zaman uçabilen kanatlı hayvanlar oldukları için özgürlük çağrışımına sahip olabilirler. Bu durumda, bu dövmeler, bir kişinin özgür olduğunu ve hayatını gerçekten istediği gibi yönetmek için kanatlarının tamamen açık olduğunu belirtir.

Yorumlar

  • Henüz yorum yok.
  • Yeni yorum yap