Lotus Çiçeği Dövmesinin Anlamı Nedir?

Lotus çiçeği dövmesinin anlamı merak ediliyor. Eğer dövme yaptırmayı planlıyorsanız ve çiçekleri de seviyorsanız; lotus çiçeği iyi bir seçim olabilir. Peki, bu çiçek ne anlama geliyor? Gelin hep birlikte lotus çiçeği dövmesinin anlamına göz atalım.

Lotus Çiçeğinin Yaşam Döngüsü

Lotus Çiçeği Dövmesinin Anlamı

Dövme yaptırmaya karar vermeden önce bu çiçeğin nasıl hayatta kaldığını ve yüzyıllardır nasıl yorumlandığını iyi bilmenizi öneririz. Çamurlu sularda yetişen bitki, gün ışığını arayarak ve çiçek açarak yüzeye çıkar. Yoğun renkli, her zaman parlak ve temiz bir çiçektir. Daha sonra kendini gövdesinden ayırır ve böylece büyümeye hazır yeni bir tohum bırakır. Bu sayede yeniden doğar.

Tohumlar büyümek için her zaman bu kadar beklemeseler de, sadece ihtiyaç duydukları minimum nem ile zaten gelişebilirler. Bu bitkinin ve çiçeğinin geçirdiği süreç şaşırtıcıdır. Bu yüzden olumlu şeyleri temsil etmek için farklı dinler ve kültürlerde lotus çiçeği her zaman yer bulmuştur.

Asya Kültüründe Lotus Çiçeği Dövmesinin Anlamı

Asya kültüründe lotus çiçeğinin anlamı nedir? Lotus çiçeği, dünyadaki çeşitli kültürler için bir ilham kaynağıdır ve varlığını neredeyse tüm Asya’daki dinlerin yazılarında ve temsillerinde görebiliriz. Bu çiçek, Budizm’de tanrıların üzerinde veya yanında temsil edilmiştir.

Özellikle bu çiçeğin yaşam döngüsüne dayanarak, Budizm ve Hinduizm’de sıklıkla kullanılmıştır. Yaşamın, doğumun, umudun, talihin, sonsuzluğun, kendini geliştirmenin, bedenin ve ruhun saflığının simgesidir.

Asya’nın pek çok bölgesinde, özellikle bu dinleri en çok uygulayanlar, yaşamın bir lotus çiçeğinden doğduğuna inanırlar. Bu yüzden evrenin doğuşu, yeniden doğuş ve reenkarnasyon ile ilişkilendirilir.

Ayrıca Japon kültüründe lotus çiçeğinin dövmelerde koi balıklarının yanında görülmesi bu sayede güç, mücadelede başarı, bireysellik, denge ve dinginlik anlamlarına gelir. Bu çiçeğin henüz kapalıyken kazandığı bir başka anlam ise önümüzde duran olasılıkların sonsuzluğudur.

Aynı şekilde tüm bu kültürlerde ve dinlerde lotus çiçeği tartışılmaz bir güzelliğin sembolü olarak kabul edilir. Çünkü çamurlu sularda doğmasına rağmen doğmak ve uzun süre güzel ve temiz kalmak zordur. Bu nedenle lotus çiçeği hem dış hem de iç güzelliği temsil eder.

Mısır ve Yunanistan’da Lotus Çiçeği Dövmesinin Anlamı

Lotus Çiçeği Dövmesinin Anlamı

Eski Mısır’da Nil gülü olarak da adlandırılan lotus çiçeği, güneş ışınlarını araması ve gündüz yayılıp geceleri solmalarından dolayı güneş olarak yorumlanmıştır ve yaşamla ilgilidir. Özellikle Mısırlılar için mavi nilüfer, uzun ve müreffeh bir yaşamın eşlik ettiği ruhsal saflığı temsil ediyordu.

Yunan mitolojisinde, o zamanlar Yerba olarak bilinen ada halkı, diğer bitkilerin yanı sıra lotus çiçeğiyle beslenirlerdi. Bu çiçeğin yatıştırıcı ve narkotik etkileri vardır. Bu da hafıza kaybına yol açan derin ve rahat bir uykuya neden olur. Adaya gelip bu bitki ve çiçekleri yiyen denizcilerin, hafıza kaybı yaşayıp geri dönmedikleri söylenir. Bu nedenle lotus çiçeğine geçmişi silip yeniden başlama anlamı verilmiştir.

Renklerine Göre Lotus Çiçeği Dövmesinin Anlamı

Lotus çiçeği dövmesinin anlamı renklerine göre de değişiklik gösterir. Bunlar:

  • Beyaz: Bedenin ve ruhun saflığı, masumiyet, ruhun ve zihnin mükemmelliğini temsil eder. Genellikle 8 yaprakla temsil edilir.
  • Mavi: iyilik, uzun ömür, refah, ruhun zaferi, bilgelik ve bilgi anlamı taşır. Gün içinde bile en kapalı kalan türlerden biridir. Bu nedenle yaprakları tamamen açıkken onu gözlemlemek zordur.
  • Kırmızı: Aydınlanma, kalbin samimi doğası, şefkat, sevgi ve tutku demektir. Bu sebeple, kırmızı lotus çiçeği, şefkatli Buda’nın görüntüsü ile ilişkilidir.
  • Pembe: Buda ile en çok ilişkilendirilen, ruhun saflığı ve kutsama anlamının atfedildiği lotus olduğu için kutsallıkla ilişkilidir. Aynı zamanda dostluğu ve samimi sevgiyi sembolize eder.

Yorumlar

  • Henüz yorum yok.
  • Yeni yorum yap