Neden Dövme Yaptırmalısınız?

Neden dövme yaptırmalıyım sorusu aklınızda dolaşıyor olabilir. Dövme yaptırmak, diğer şeylerin yanı sıra, bazı hobilerimizi ve tutkularımızı cildimize yansıtmanın veya hayatımızdaki önemli anlarla ve insanlarla ilgili bir şeyi ölümsüzleştirmenin mükemmel bir yoludur. Dövme yaptırmanın bilinmeyen faydalarını sizler için açıklıyoruz…

Neden Dövme Yaptırmalısınız? Dövmenin Faydaları Neler?

neden dövme

Neden dövme yaptırmanız gerektiğini anlamak için dövmenin faydaları nelerdir bilmeniz önemli. Dövme yaptırırken belirli özen ve önlemlerin alınması gerektiği doğru olsa da, bunun fiziksel ve zihinsel sağlığımıza büyük faydalar sağlayabileceği de bir gerçektir.  Dövmenin yararları aşağıdaki gibidir:

Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Çeşitli çalışmalar, bazı dövmelerin bağışıklık tepkisini uyardığını belirlemiştir. Ana nedenlerden biri, onlarla birlikte immünoglobulin A’nın daha az azalmasıdır. İmmünoglobulin A, bağışıklık, solunum ve gastrointestinal sistemlere çok yardımcı olan bir antikordur. Bu seviyeler ne kadar yüksek olursa, vücut grip, soğuk algınlığı ve patojenlere karşı o kadar korunur. Bundan dolayı neden dövme sorusunun ilk cevabı; bağışıklığı geliştirmesidir.

Bağışıklık Tepkisini Uyarır ve Güçlendirir

Dövmelerin bağışıklık tepkisini güçlendirdiği ve uyardığı da kanıtlanmıştır, çünkü bağışıklık sistemi vücutta yabancı bir istilacı tespit ettiğinde, onlara saldırmak için antikorlar gönderir. Bu süreç:

  • Vücut yabancı istilacıya saldırır (bu durumda dövme).
  • Daha sonra vücut mürekkebi kabul eder ve iyileşmeye başlar.
  • Mürekkeple savaşmak için harcadığı ekstra çaba nedeniyle bağışıklık sistemi güçlenir.

neden dövme

Kortizolü Düşürür ve Stresi Hafifletmeye Destek Olur

Kortizol, en büyük stres faktörlerinden biri olan bir hormondur. Bağışıklık sistemi gelişirken dövmeler yoluyla bunun önemli ölçüde azaldığı gösterilmiştir. Kortizolün ortadan kalkması harika bir durumdur. Çünkü bu diğerlerinin yanı sıra baş ağrısı, fazla kilolu olma, artan kan basıncı veya hafıza kaybı gibi ciddi sorunların ana tetikleyicilerinden biridir.

Benlik Saygısını Artırır

Yeni bir saç kesiminden duyduğunuz memnuniyeti ve yenilenmeyi düşünün. Dövme yaptırdığınızda bu kat kat artıyor. Bir dövme yaptırdığınız zaman güveniniz muhakkak artacaktır. Dövme yaptıran kişilerin, dövmelerin psikolojileri üzerinde olumlu bir etki ile doğrudan bir ilişkisi olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Depresyonu olanlar bunun azaldığını fark ettiler ve diğerleri ruh hallerinde bir olumlu değişiklik algıladılar.

Kurumsal Yaşamda Artı Puan Katar

Neden dövme yaptırmalısınız sorusunun bir diğer cevabı da kurumsal yaşamda artı puan kazandırmasıdır diyebiliriz. Neyse ki, dövme yaptırmanın hoş karşılanmadığı zamanlar çoktan geride kaldı. Üstelik, yeni bir işçiye karar verirken bunların bir teşvik gibi göründüğü birçok şirket var. Özellikle genç ve enerjik bir kitleye yönelik sektörlerde bu durum söz konusudur.

Gördüğünüz gibi, güvenilir bir yerde ve iyi bir profesyonelin elinde dövme yaptırmanın avantajları, kendinizi ifade edebilmenin veya önemli bir şeyi anmanın çok ötesine geçer. Fiziksel ve zihinsel sağlığınız da birçok yönden pozitif anlamda etkilenir. Umarız bu harika ve popüler uygulamanın size getirebileceği bazı şeyleri keşfetmenize yardımcı olmuşuzdur.

Yorumlar

  • Henüz yorum yok.
  • Yeni yorum yap