Panda Dövmesinin Anlamı Nedir?

Panda dövmesinin anlamı nedir? Pandalar, farklı kültürlerde ve tarihin farklı zamanlarında dövmeler yoluyla farklı duygu ve değerleri temsil etmek için kullanılmış hayvanlardır. Şu anda, bu tür tasarım, hem erkekler hem de kadınlar için vücut sanatında en çok kullanılanlardan biridir. Çünkü genellikle vücudumuzun herhangi bir yerinde, özellikle kollarda, bacaklarda ve sırtta yapılabilen çok yönlü çizimlerdir. Peki, panda dövmesi ne anlama gelir?

Tarihte Panda Dövmesinin Anlamı

Panda Dövmesinin Anlamı Nedir?

Panda dövmesinin anlamı kültüre göre farklılık gösterir. Panda vücut sanatının başlangıcından beri var olan bir hayvandır. Bu hayvanın deri üzerinde olduğu bir çizimin asıl anlamı kuvvet ve kudretti. Ancak, yere ve farklı kültürlere bağlı olarak anlamı da değişmektedir.

  • Güç ve Canlılığın Sembolü: Çoğu Amerikan kabilelerinde, pandalar güç ve cesareti temsil ediyordu, bu yüzden savaşçılar ve avcılar bu hayvanları vücutlarına dövme yapardı.
  • Savaşın Sembolü: Eski Kelt kültürlerinde, gaddarlık anlamına gelir. Aslında, İskandinav kültüründe bu hayvanlar, İskandinav bilgelik, savaş ve ölüm tanrısı Odin’i temsil ediyordu.
  • Cesaret sembolü: Diğer barbar kültürlerinde, özellikle Saksonlar ve Vizigotlar gibi Germen kabilelerinde, cesaret ve ihtişam gibi bu sembolle ilgili temsil edilen değerleri taşır.
  • Kötülüğün Sembolü: Panda dövmelerinin kökenindeki tek olumsuz anlam, Hıristiyan kültüründe bulunur. Aslında Eski Ahit’te bu hayvanlar zulmü ve gaddarlığı temsil ediyordu.

Panda Dövmesinin Anlamı

Panda Dövmesinin Anlamı Nedir?

Pandalar, Çin’in bazı bölgelerinin dağlık alanlarında yaşayan en iyi bilinen ayı türlerinden biridir. Şu anda, vahşi doğada yaşayan yaklaşık 2.000’den az hayvanla birlikte yok olma tehlikesiyle karşı karşıyalar. Ayı panda dövmeleri, uyumu ve iyi şansı temsil ettikleri için iyi bir seçenektir. Ayrıca bu hayvan, Taoizm’in en bilinen sembollerinden biri olan Yin-Yang ile ilişkilidir. Siyah ve beyaz olması nedeniyle panda tasarımlarının bir başka anlamı da denge arayışıdır. Genellikle bu tip çizimler erkeklerde kollara, kadınlarda ise ayak bileğine veya sırtın yanlarında tercih edilmektedir.

Hem kara ayı hem de boz ayı, diğer canlılar ve insanlar tarafından korkulan en güçlü ve en saldırgan ayı türlerinden ikisidir. Ana fark, boz ayının kahverengi kürkü olması ve kara ayının genellikle bir öncekinden daha küçük olmasıdır. Hem bir boz ayı dövmesi hem de siyah kürklü ayı, ayılarla aynı kavgacı doğaya sahip olduğunuz anlamına gelir. Ayrıca güç, cesaret ve özgüven ile de ilişkilidir.

Yorumlar

  • Henüz yorum yok.
  • Yeni yorum yap