Yıldız Dövmesinin Anlamı Nedir?

Yıldız dövmesinin anlamı nedir? Yıldızlar, vücudun farklı bölgelerindeki dövmeler için çok popüler bir figür haline geldi. Boyun, sırt, bilekler veya pelvis, yıldız dövmelerinin harika göründüğü yaygın yerlerdir. Peki, yıldız dövmesi ne anlama geliyor? Yıldız dövmesiyle ilgili merak edilenlere göz atalım.

Yıldız Dövmesinin Anlamı

Yıldız Dövmesinin Anlamı Nedir?

Yıldızlar, tarih boyunca birçok kültürde bulunan güçlü ve eski bir sembolizme sahip figürlerdir. Yıldızlar, gezginlerin rehberleridir. Bu dövmeyi tercih edenler için rehberlik ve koruma unsuru anlamı taşırlar.

Bir gece unsuru olan yıldızlar, karanlığa karşı mücadeleyi temsil eder ve insan ile Tanrı arasında var olan ilahi bağı nokta sayısına göre sembolize eder. Ayrıca geceyi aydınlattıkları için gerçeği ve maneviyatı kişileştiren bir görüntü olarak kabul edilirler.

Pentagram veya beş köşeli yıldız, dövmelerde oldukça popüler. Bu yıldızın güçlü bir sembolojisi vardır. Keltler için yıldızlar, büyücülerini ve hikâye anlatıcılarını temsil eden bir görüntüdür. Pentagramın beş noktasından dördü doğanın dört unsurunu temsil eder: su, ateş, hava ve toprak. Beşinci nokta, tüm bu unsurların ruhla birleşmesi, ruhumuzun doğa ile olan dengesini ifade eder.

Beş köşeli yıldız aşağı, yani ana noktası aşağı dönükse, o zaman kötülüğü ve karanlığı sembolize eder. Beş köşeli bir yıldız dövmesi bize denge ve uyum arayışını hatırlatmaya hizmet eder. Bu nedenle bazı Doğu kültürleri pentagramı ying ve yang sembolünü sarmak için kullanır. Böylece elementlerin uyumuna işaret eden anlamı güçlenmiş olur.

Yıldız dövmesinin anlamı söz konusu olduğunda altı köşeli yıldızdan da bahsetmek gerekir. Altı köşeli yıldız, dini ağırlığı çok önemli olan bir semboldür. Yahudilikte yaygın olarak kullanılan bu yıldız, Tanrı’nın insanla etkileşimini ve onları birleştiren ilahi bağı sembolize eder.

Yedi köşeli yıldız veya septagram, pentagram ya da Davut Yıldızı kadar yaygın değildir, ancak özellikle yedi Çakra ile bağlantılıdır, önemli semboloji içeren bir dövmedir. Yedi, eski zamanlardan beri kabalistik bir sayı olarak kabul edildi. Bu yüzden yedi köşeli bir yıldız dövmesi, entegrasyonu ve barındırdığımız mistik güçleri simgeliyor.

Sekiz köşeli yıldız dövmelerde de kullanılır. Bütünlük ve yenilenmeyi simgeliyor. Bu da onu dövme için popüler bir seçim haline getiriyor. Bulunabilecek son yıldız figürü, nonnagram veya dokuz köşeli yıldızdır. Peki, dokuz köşeli yıldız dövmesinin anlamı nedir? Dokuz yıldızlı dövme, yerine getirme ve istikrarı temsil eder.

Yorumlar

  • Henüz yorum yok.
  • Yeni yorum yap